CISCO C9500-12Q-E Catalyst 9500 12-port 40G switch, Network Essentials
UPC: 5704174109259
Condition: Refurbished
Shipping: Calculated at Checkout
Warranty: 365 days
CALL: 877-263-8436
E-MAIL: sales@networkgenetics.net
Adding to cart… The item has been added
C9500-12Q-E-Ref Overview
Quick spec of C9500-12Q-E-Ref
  • Product Code : C9500-12Q-E
  • Description : Catalyst 9500 12-port 40G switch, Network Essentials
  • Switching capacity : Up to 960 Gbps
  • Forwarding rate : Up to 720 Mpps
  • AC power max rating : 950W
  • System power consumption : 850W max
  • Dimensions (H x W x D) : 1.73 x 17.5 x 21.52 in
  • Rack units (RU) : 1 RU
C9500-12Q-E-Ref Specification
  • Total number of MAC addresses :Up to 64,000*
  • Total number of IPv6 routes :Up to 32,000 indirect* Up to 16,000 host*
  • Multicast scale :Up to 48,000*
  • QoS ACL scale :Up to 18000*
  • Security ACL scale :Up to 18000*
  • FNF entries :Up to 512,000*
  • DRAM :16 GB
  • Flash :16 GB
  • VLAN IDs :4000
  • Total Switched Virtual Interfaces (SVIs) :4000
  • Jumbo frame :9198 bytes
  • Rack units (RU) :1 RU
  • Input voltage :90 to 264 VAC
  • Operating temperature :32°F to 104°F (0° to 40°C)
  • Storage temperature :-4° to 149°F (-20° to 65°C)
  • Altitude :Operation up to 6000 ft
  • MTBF (hours) :179,660
  • Power Supply Feature :Support in the Catalyst 9500 Series
  • AC power max rating :950W
  • Input-voltage range and frequency :AC 115 to 230 VAC, 50 to 60 Hz
  • Power supply efficiency :94%
  • Total output BTU (Note: 1000 BTU/hr = 293W) :2901 BTU/hr (850W) max
  • Input current :AC 10A at 115VAC, 5 A at 230VAC
  • Output ratings :12V at 79A, 12V at 3A
  • Output holdup time :AC = 10 ms at maximum load
  • Power-supply input receptacles :AC IEC 60320 C16
  • Power cord rating :AC 15A